Ponožky a sandály. Ano nebo ne?

Ponožky a sandály. Ano nebo ne?
Ponožky a sandály. Ano nebo ne?

Móda je tak proměnlivá, že nelze s jistotou říct, že jste out. Každý má svůj vlastní styl a obléká se tak, jak je mu po chuti. S ponožkami v sandálech je ale potíž. Ty budou vzbuzovat rozruch vždy.  

Nedotknutelné  

Nejstarší dochovaný pár ponožek, který jasně dokládá, že se nosily v sandálech, pochází z Oxyrhynchu z období zhruba 500 let před naším letopočtem. A je celá řada kultur a národů, které nedají na tuto kombinaci dopustit. Patří mezi například Britové pověstní svým nevkusem, Němci ignorující v módě veškerá pravidla a zabřednutí ve stereotypech, a především Indové a lidé ze severozápadního Pacifiku. Na mušce jsou ale i Češi. Myslí si to slavný karikaturista Shooty.  

Na druhou stranu tento trend využívají mnohé reklamy nebo společnosti k propagaci svých výrobků. Jde o to zaujmout. A to ponožky v sandálech splňují dokonale i v době, kdy se počet lidí, kteří to tak nosí, počítá na miliony.  

Zastánci a odpůrci  

Nedá se s jistotou říct, co je ve vztahu mezi sandály a ponožkami správně. Je třeba si uvědomit, že nejde jen o styl, ale především hygienu. Ponožka hraje roli prostřední vrstvy mezi holou kůží a vnitřkem boty, zabraňuje přenosu nečistot, pocení, odřeninám a puchýřům, brání rozvoji houbových infekcí. Tedy za předpokladu, že je měníte každý den.  

Nemusíte se hned děsit zářivě bílých ponožek vytažených vysoko nad kotníky. Stačí zvolit model korespondující s typem sandálů. Do sportovních se nebojte barevných kousků s reflexními prvky a zvýšenou ochranou, k elegantním volte minimalistické ponožky vhodné do sandálů a balerín v neutrálních barvách, aby maximálně splynuly s odstínem pokožky.  

Nikdy se ale nezavděčíte všem. Jedni se budou podivovat nad tím, proč chodíte bez ponožek, další se zasmějí nad svéráznou kombinací. A tak volte podle toho, co je vašim chodidlům příjemné. Může se stát, že u jedněch sandálů vám nebude kontakt kůže a vnitřku boty vadit, u druhých bez ponožek nevyjdete. Záleží na počasí, krevním tlaku, materiálu boty, někdy mohou být na vině nohy krátce po pedikúře. Za ponožky není důvod se stydět.  

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.