Proč to raději nepřehánět s energy drinky?

Proč to raději nepřehánět s energy drinky?
Proč to raději nepřehánět s energy drinky?

Energy drinky bývají naší spásou hlavně ve chvíli, kdy ještě nesmíme jít spát. Pokud nás ještě čeká hromada práce, pokud máme na starosti ještě několik dalších povinností, musíme se udržet vzhůru a energy drinky jsou naším spasitelem. Jenže bohužel řada lidí si na energetických nápojích vypěstuje závislost, a to je samozřejmě špatně. Takzvané energy drinky totiž nejsou nic dobrého pro naše zdraví, navíc to ani není nejlevnější záležitost, která by těšila naši peněženku.  

Pokud i vy patříte k lidem, kteří energy drinky konzumují pravidelně ve větší míře, pojďme si říct několik rizik, které s sebou časté popíjení energetických nápojů přináší.  

Dehydratace 

Energetické nápoje funguje obdobně jako káva, tudíž i ony dokonale dehydratují člověka. I v energy drincích se totiž nachází kofein, který stojí za tím, že jsme najednou plní energie a síly. Jenže právě kofein je látkou silně diuretickou, tudíž dochází k dehydrataci. Kofein odvádí vodu z těla, což není pro tělo nic dobrého. Pokud se nechcete energetických nápojů vzdát, je nutné je zapíjet dostatečným množstvím vody. Jen tak se předejde zmiňované dehydrataci.  

Vyšší kazivost zubů 

Pokud se poprvé napijete energetického nápoje, ze všeho nejdříve vám vyplyne na mysli to, že se jedná o něco extrémně sladkého. Energy drinky v sobě ukrývají množství cukru, což vede ke kazivosti zubů. Časté pití energetických nápojů vám tak může zkazit váš doposud krásný úsměv. Zuby se však nezačnou jen kazit, ale začnou také výrazně žloutnout, jelikož je zubní sklovina razantně oslabená.  

Bolesti hlavy 

Málokdo si uvědomuje, že součást energetických nápojů je také složka zvaná guarana. Jedná se o výtažek z rostliny, který neblaze působí na centrální nervovou soustavu. Díky zmiňované složce zejména citlivější jedinci pociťují obrovské bolesti hlavy, také úzkost, nespavost, mimo jiné i výkyvy nálad.  

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.