Rajčata pro zdraví. Proč je zařadit do jídelníčku?

Rajčata pro zdraví. Proč je zařadit do jídelníčku?
Rajčata pro zdraví. Proč je zařadit do jídelníčku?

Mezi námi se najdou lidé, kteří rajčata naprosto milují, ale také se mezi námi najdou jedinci, kteří rajčatům zrovna neholdují. Ta druhá skupina však dělá chybu, jelikož rajčata patří k vůbec nejzdravějším druhům zeleniny, jež by rozhodně neměl chybět v našem jídelníčku. Navíc rajčata si každým rokem pěstuje na zahradě drtivá většina aktivních zahrádkářů. Ti se pak radují nejen z velmi chutné úrody, ale také z úrody zdravé.  

V souvislosti s rajčaty a tím, že prospívají zdraví, se nabízí otázka, jak konkrétně jsou rajčata zdraví prospěšná. Jsou například ideální na hubnutí a dále? Jak prospívají našemu zdraví dál? 

Rajčata jsou skvělým antioxidantem 

Mnoho lidí si ani neuvědomuje, jakým skvělým antioxidantem rajčata jsou. Rajčata totiž obsahují látku zvanou lykopen, která velkou měrou napomáhá při odstraňování volných radikálů z těla. Taktéž napomáhá při odplavování různých toxinů z těla a zabraňuje i dalším nežádoucím účinkům. Pokud vás čeká několikatýdenní detox, vyplatí se vsadit právě na rajčata, která ve vašem těle udělají zaručeně pořádek.  

Rajčata pro dobrou náladu 

Dalším důvodem, proč rajčata jednoznačně konzumovat, je to, že podporují naši dobrou náladu. Rajčata opět díky látkám, které obsahují, umí ovlivnit náladu a zlepšit ji. Pokud budete konzumovat rajčata, nebudete se muset strachovat z toho, že byste skončili v depresích nebo úzkostech. Takové stavy na vás zkrátka nebudou moct.  

Rajčata pro pevné zdraví 

Rajčata jsou zdraví prospěšná, ale to tu již bylo řečeno mnohokrát. Abychom však byli konkrétní, je třeba říct, že rajčata dokážou eliminovat následky vysokého cholesterolu, také umí upravovat hladinu krevního cukru a kromě toho také zvyšují zásaditost krve. Mají vliv mimo jiné i na funkci prostaty a bojují proti karcinomu. Jsou skvělým zdrojem draslíku i řady vitaminů.  

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.