Valletta nabízí bohatou historii i gastronomické zážitky

Valletta nabízí bohatou historii i gastronomické zážitky
Valletta nabízí bohatou historii i gastronomické zážitky

Přeneste se s námi do hlavního města Malty, ostrovního státu ležícího jižně od Itálie. Čeká na vás kosmopolitní město, překrásné památky, ale především slunné počasí.  

Středomořská kráska 

Středozemní moře skýtá mnoho překrásných míst. Valletta je rozhodně jedním z nich. Leží na poloostrově, který vybíhá do moře. Když se tedy rozhodnete, že byste si přáli úchvatný výhled, stačí vám vyjít si na městskou pevnost, a můžete se kochat výhledem nejen na město, ale také na překrásné moře.  

Byla založena jako pevnost 

Hlavní město Malty bylo původně založeno roku 1566 jako pevnost s vysokými hradbami. Osada byla pojmenována po svém zakladateli – nese jméno Valletta právě po velmistru maltézských rytířů, Jeanu Parisonovi de la Vallette. Na hradbách si zde skutečně dali záležet, velká většina původní hradby, která město chránila před Turky, zde stojí dodnes.  

Poklidné město 

Valletta sice je hlavním městem, ale přelidněný kout v ní rozhodně nehledejte. Stálého obyvatelstva zde žije jen něco málo přes 6 tisíc. Samozřejmě je ale místo vyhledávaným rájem turistů. Ti se jednotně snaží vystoupat až na pevnost, aby si odtud pořídili fotku na památku. V centru ale obdivují také Palác Velmistrů nebo jedno ze sídel Napoleona, Pařížský Palác.  

Klima i gastronomie jsou skutečnou radostí 

Lidé se na Maltu vydávají nejen kvůli krásným památkám, ale především kvůli klimatu. Mírné středomořské klima vybízí k návštěvám doslova po celý rok. Když se ve městě ocitnete, rozhodně si nezapomeňte dát tradiční zeleninovou polévku zvanou minestra, nebo vynikající pastizzi – taštičky z listového těsta s chutnou náplní. Samozřejmostí je celá paleta pokrmů z ryb a voňavá koření, které nabízejí obchodníci doslova na každém rohu.  

Malta leží na křižovatce kultur, a proto vás nepřekvapí, že ve Vallettě poklidně žijí muslimové i křesťané. Vydejte se do této perly středomoří i vy. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.