Věci, na které myslet, když se stěhujeme z bytu do domu

Věci, na které myslet, když se stěhujeme z bytu do domu
Věci, na které myslet, když se stěhujeme z bytu do domu

Stěhování z bytu do domu je proces, který je často náročnější než stěhování ve městě. Důležitou roli hraje správné načasování a sladění jednotlivých úkonů – tedy postup respektující priority každého z nás. Podívejme se společně na několik kroků, které vám pomohou kvalitně se na stěhování připravit. Stěhování pak může být hračka. 

Základní věci 

Nezapomeňte včas před stěhováním nahlásit změnu adresy všude, kde je to zapotřebí. Na stávající adrese zrušte veškeré služby a zajistěte si služby na nové. Rozmyslete si, zda zvládnete stěhování sami anebo využijete lepší variantu, pomoc profesionální stěhovací firmy.  

Zajistěte si speciální prohlídku 

Než se rozhodnete definitivně přejít na koupi a stěhování, je dobré si pořádně prohlédnout dům, který si hodláte koupit. Nejde o běžnou prohlídku ale o prohlídku s profesionálem, který odhalí, zda je dům v dobrém stavu. Musíte myslet na to, že opravy a údržba nyní půjdou z vaší peněženky, nikoli z peněženky pronajímatele. Sestavte si seznam věcí, které chcete zkontrolovat. Během inspekce zůstaňte v domě. Pokud je třeba něco opravit, požádejte prodávajícího, aby se postaral o náklady před uzavřením smlouvy. 

Investice do vybavení 

Stěhování mimo město do domu, vyžaduje také zcela jiné vybavení. Všechny povinnosti, které kdysi obstarával váš pronajímatel, jako bylo vývoz popelnic či sekání trávy v okolí bydliště je nyní vaší povinností. Začněte přemýšlet o investici do sekačky na trávu, vyžínače plevele, hrábí, lopaty a zavlažovače a také do sady nářadí, abyste se mohli postarat o opravy v domácnosti.  

Seznamte se se sousedy 

Stěhování na venkov sebou přináší také vymezení se z anonymity, přeci jen lidé na vesnici se znají lépe než lidé ve městě. Nebojte se zaklepat na sousedovy dveře a představit se, možná budete příjemně překvapeni.   

Prozkoumejte sousedství 

Při stěhování v Praze ani není tak zapotřebí prozkoumávat sousedství, jelikož na každém rohu máme obchod. Při stěhování na venkov je ale lepší zjistit si, kde se nejbližší obchod nachází, možná vás překvapí, že to bude pár kilometrů. Při zkoumání okolí možná narazíte na novou restauraci a celkově budete mít přehled o místních událostech a dění.  

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 347 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.