Vše, co se vyplatí vědět o syndromu vyhoření, strašákovi dnešní doby

Vše, co se vyplatí vědět o syndromu vyhoření, strašákovi dnešní doby
Vše, co se vyplatí vědět o syndromu vyhoření, strašákovi dnešní doby

Máme hromadu možností, můžeme dělat prakticky cokoli, co chceme. Jsme svobodní a můžeme se učit novým věcem v každém věku. To jsou bezesporu výhody dnešní doby, ale je pravdou, že dnešní doba přináší i řadu úskalí a má řadu nevýhod. Například se lidé neustále za něčím honí. Kladou si práci na první místo, jsou poté neustále pracovně vytížení, unavení, pěstují si k práci jakýsi odpor. Jenže to je samozřejmě špatně. To jsou přesně ty zárodky syndromu vyhoření, o němž se říká, že je to strašák dnešní doby. 

Co je to syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření lze dnes popsat jako ztrátu naprostého profesionálního zájmu. Je to ztráta jakéhosi osobního zaujetí a nadšení. Ovšem je pravdou, že syndrom vyhoření čili také burn out má mnoho definic. Vesměs lze říct, že je to syndrom vyprahlosti, kdy člověk postrádá veškerou vůli, ideály nebo motivaci k vykonávání práce. 

Jak již bylo zmíněno, syndrom vyhoření nastává v okamžiku, kdy jsme přepracovaní, pracovně vytížení, neustále unavení, kdy jsme stále ve stresu, kdy se nám nedaří zvládat vysoké požadavky, které na sebe klademe my sami nebo které na nás kladou naši zaměstnavatelé. To pak vede k poruchám spánku, k odporu k práci, také k různým zdravotním a tělesným potížím a samozřejmě k depresi. 

Jaké jsou příznaky syndromu vyhoření?

Nehoří to už i u vás? To je otázka, na kterou vám mohou odpovědět příznaky syndromu vyhoření. Jedním z příznaků je zmiňovaná nespavost, respektive poruchy spánky, jež jsou taktéž způsobené stresem nebo depresemi, což je ostatně další příznak. Také se mohou dostavit poruchy paměti, špatná soustředěnost, častý pocit bezmoci nebo věčná nespokojenost. Dalšími typickými symptomy je až příliš vysoký krevní tlak nebo náchylnost k nemocem. 

Jak se syndrom vyhoření léčí?

Léčba syndromu vyhoření není v žádném případě krátká ani jednoduchá. Léčí se s pomocí psychologických a psychoterapeutických přístupů, během kterých se musí změnit přístup pacienta k práci.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 387 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.