Vybíráme židli pro předškoláka. Co nesmí postrádat a jak má vypadat?

Vybíráme židli pro předškoláka. Co nesmí postrádat a jak má vypadat?
Vybíráme židli pro předškoláka. Co nesmí postrádat a jak má vypadat?

Škola je důležitá součást života lidí. Zatímco někteří si školy užívají i po pětadvaceti letech, jiní ji ukončí po maturitě. Nicméně vraťme se na úplný začátek – do první třídy. Pokud se vaše ratolest do první třídy chystá, znamená to, že ji musíte koupit pořádnou židli, na které si bude psát domácí úkoly či jinak se připravovat do školy. Kvalitní židli musí mít opravdu každý předškolák a následně každý školák. Děti v tomto věku jsou stále ve vývinu, stále rostou a s kvalitní židli předejdete bolesti zad či zkřivené páteři.  

Odborníci tvrdí, že nejlepší je koupit židli dříve, než dítě usedne do školních lavic. Před školní docházkou je třeba dítě naučit správně sedět, přes to nejede vlak. Ideálním kandidátem na správnou židli je takzvaná rostoucí židle, která s dítětem může být až do jeho středoškolských let.  

Jak by měla být vysoká židle? 

Rostoucí židle obvykle bývají s nastavitelnou výškou. Nabízí se však otázka, jakou výšku dítěti nastavit, jaká je pro dítě opravdu ideální a vhodná. Odborníci se shodují na tom, že židle má být tak vysoká, aby ve chvíli, kdy dítě na ní sedí, svíraly jejich nohy úhel devadesát stupňů, navíc aby jejich chodidla byla celou svou plochou na podlaze.  

Jaká by měla mít židle kolečka? 

I kolečka musí ideální židle mít, je to praktičtější. Doporučujeme však vybírat kolečka s takzvanou automatickou brzdou. Pokud dojde k odtížení, sama se zabrzdí, čímž se sníží riziko podjetí židle, tudíž se sníží i riziko možného úrazu. Díky kolečkám s automatickou brzdou nebude židle sloužit jako hračka, která může dítěti ublížit.  

Jaké by měla mít židle čalounění? 

Co se týče čalounění, to by mělo být otěruvzdorné. Ideální je však mít potah na židli, který v případě znečištění jen hravě sundáte a vyperete v pračce. Potah by měl být spíše z umělých vláken, nikoli z organických materiálů. Ideální jsou vlákna typu polyester, polyamid nebo takzvaný polyacryl.  


Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.