Zájem o hypotéky nepolevuje ani v letošním roce

Zájem o hypotéky nepolevuje ani v letošním roce
Zájem o hypotéky nepolevuje ani v letošním roce

Prognózy analytiků předpovídající, že o hypoteční úvěry bude letos (alespoň z kraje roku) stejně velký zájem jako na konci toho loňského, se naplnily. Nejedna realitní kancelář a nejeden spolehlivý realitní makléř má nyní napilno, protože lidé stále prahnou buď po svém vlastním bydlení, nebo po tom investičním. Podle posledních informací zájem o hypotéky neuvadá, naopak máme za sebou rekordní leden v historii, a to i co se týče online hypoték.

Úrokové sazby hypoték se snížily

Jednou z předpovědí také bylo to, že banky se budou snažit mírnit nabídku levných úvěrů a že s rostoucí hypotékou budou postupně zvyšovat úrokové sazby (nikoliv výrazně, nýbrž jen mírně). K překvapení všech však došlo k naprostému opaku, a sice úrokové sazby hypoték se ještě snížily. Tento krok mnohým odborníkům nedával smysl, vždyť rizikovost je nyní vyšší než před měsícem, proč dále snižovat úrokové sazby?

Podle všeho za tím stojí konkurenční boj, který nyní jednotlivé banky mezi sebou vedou. 

Prorokování zvyšujících se sazeb trvá

I když jsou všichni stále ještě velmi překvapení z kroku, ke kterému banky přistoupily, přesto stále trvá jisté prorokování, které říká, že se hypoteční sazby, co nevidět zvednou. Jestli to bude dříve nebo později, to je nyní otázka spekulací. Podle všeho se však nebude jednat o velké zvyšování úrokových sazeb, naopak půjde o desetinky. 

Je zde také velká pravděpodobnost toho, že růst hypotečních sazeb v letošním roce podpoří i sama Česká národní banka. Pokud by k tomuto doporučení došlo, úrokové sazby by začaly růst pravděpodobně ihned po vydání doporučení. 

Důvodem zvyšujících se úrokových sazeb je už zmiňovaná zvyšující se rizikovost a nejistota, která panuje v souvislosti s dalším vývojem aktuální krize. I nadále však platí, že o ceně hypoték do jisté míry rozhodují sami zákazníci.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.