Obsah
Člověka, který je závislý na alkoholu, si často představujeme jako životního ztroskotance, který obývá stan na periferii města. Co když ale potíž přešla i přes náš práh domu? Jak to poznat a co teď s tím?
Celospolečenský fenomén
Již dávno neplatí teze, že alkoholikem se může stát jen slabá osobnost nebo ten, kdo v životě ztroskotal. Alkoholismus je přítomen napříč společenským spektrem, napříč věkovými skupinami. Závislost na alkoholu je přitom třeba řešit ihned, kdy si ji uvědomíme. Osobní kouč nám ji může pomoci odhalit, terapie online je pak možnost, jak podniknout jasné kroky vpřed. Jak ale poznat, že se tento problém týká právě nás?
Pocit úlevy
Cítíte, že toho na vás je v poslední době moc? Když se napijete, pociťujete pocity úlevy? Vidíte v alkoholu východisko ze své momentální situace? Někdy nemusí být problém s alkoholem na první pohled markantní. Postupem času se ale snižují intervaly v užívání alkoholu, zvyšují se také dávky. Proč to člověk dělá? Očekává onen potřebný pocit úlevy, který se po požití alkoholu dostavuje. Úleva, příjemný pocit, relaxace, schopnost nevnímat své potíže. K tomu mnohdy těžké pocity viny.
Pocit viny je nejhorší
Když si uvědomíte, že jste selhali a dali jste si alkoholu příliš, dožene vás to. Pocit viny. Nedá se před ním utéct. I kdyby vám vinu nepředhazovalo vaše sociální okolí, uděláte to sami. Pocit viny je pak dalším silným spouštěčem k dalším alkoholovým chvilkám. A jste v začarovaném kruhu. Najednou víte, že vás alkohol ovládá. Jediný pocit úlevy, který ve dni prožíváte, je pouze a jen v opojení. Pocit viny vás žene zvyšovat dávky.
Vina není vaše
Zde je dobré si uvědomit, že to není vaše vina. Do této přechodné situace jste se dostali proto, že jste prošli složitou životní situací. Bylo to náročné fyzicky? Nebo utrpěla psychika? Zvládli jste to, jen je nyní třeba se ještě zbavit závislosti na alkoholu.
Týká se to i vás? Online terapie vám pomůže. Udělejte první krok.