5 tipů, jak zvládnout první rok na vysoké

5 tipu
5 tipu

Režim vysokých škol je velmi odlišný od škol středních a studentům dělá problém mu přivyknout. Docházka na většinu přednášek není povinná, v průběhu semestru neprobíhá žádné testování, o domácích úkolech ani nemluvě – ty jsou opravdovou raritou.

 

1.  Připravte se už o prázdninách

Může se to zdát trochu přehnané, ale v mnohých případech má učení se již před začátkem semestru svá opodstatnění. Například pokud se vaše budoucí studium skládá především z četby knih a domácí práce, není na škodu udělat si malý náskok. Rozhodně tím nic nepokazíte.

2.  Spojte síly s ostatními

Protože víc hlav víc ví, je užitečné spojit síly s ostatními spolužáky. Efektivní je vytvořit na některé ze sociálních sítí skupinu prváků, kde můžete společně sdílet různé dokumenty, skripta, nahrávky a dojmy z přednášek. Velkou pomoc vždy poskytují informace od starších studentů – poradí vám, jaké přednášky jsou zábavné, na které učitele je dobré dávat si pozor a podobně. Existují rovněž různé internetové portály a studentské organizace, informující o studijních povinnostech.

3.  Pomoc s vašimi pracemi

Na všechno nemusíte zůstat úplně sami. Pokud z nějakého důvodu nestíháte, nebo jen nemáte chuť a prostor, můžete využít anonymní služby vypracování seminárních prací na zakázku.

Stejně tak v pozdějším studiu pomůže možnost vypracování bakalářské práce a všeho dalšího, s čím se prostě nechcete trápit.

4.  Choďte na přednášky

Ačkoli dnes většina učitelů nevyžaduje účast na přednáškách, výjimkou bývají různá cvičení a prosemináře, je dobré kurzy navštěvovat. Velmi často se na nich látka probírá pomocí příkladů, což vám pomůže si teorii lépe pamatovat. Pokud si navíc budete dělat výpisky, látka se vám přirozeně zažije. Můžete také snadno odhadnout, co je pro vyučujícího důležité, a případné nesrovnalosti s ním ihned konzultovat, ptát se, jednoduše projevit zájem.

5.  Studujte průběžně

Rozsah učiva nutný ke zkouškám na VŠ je velmi obsáhlý a lze jej bez problému přirovnat k maturitě. První ročních bývá nejvíce vyřazovací, a proto je nutné učit se průběžně. Nenechávejte vše na poslední chvíli, věřte, vyplatí se vám to. Stačí si jednou za dvě, tři přednášky látku zopakovat a průběžně číst povinnou literaturu, stačí pár stránek denně, což ani není tak časově náročné. Pokud do školy dojíždíte, můžete například čas strávený ve vlaku využít k pročtení poznámek z přednášky.

Avatar
Autor: Tomáš Výborný 113 článků
Redaktor Tomáš Výborný - věk 38 let. Copywriter na volné noze se specializací na aktuální články v multikategoriích jako bydlení, finance, zdraví a podnikání