Obsah
Co nikdy doma nechybí je bezesporu cibule. Pokud patříte k lidem, kteří ji nemají zrovna v lásce, pro vaše zdraví to není dobrá zpráva. Právě tato zelenina, kterou pravidelně pěstujeme na zahrádkách během léta, je totiž přínosná. Ne nadarmo ji naše babičky už dříve používaly k léčbě mnoha zdravotních neduhů. Pojďme se na to podívat blíž a prozradit si, jak nám konkrétně cibule prospívá.
Přírodní antibiotikum podobně jako česnek
Možná se vám jeví cibule jako naprosto obyčejná zelenina. Je to logické, stala se z ní taková samozřejmost. Je to ale škoda, protože si kvůli tomu neuvědomujeme, jak vzácná potravina to je. Tedy alespoň co se týče jejích zdravotních benefitů. Podobně jako v případě česneku platí, že je cibule přírodním antibiotikem. To je ostatně její největší um, že umí zatočit s bakteriemi i viry.
Lékaři po ní doporučují sáhnout při zánětu horních cest dýchacích. Společně s medem ulevuje od kašle a napomáhá ke snazšímu vykašlávání.
Zdroj zdraví prospěšných látek
Vedle toho mluvíme o zelenině, která je doslova nadupaná vitamíny, minerály a stopovými prvky. Konkrétně v ní najdeme imunitu posilující vitamín C, dále vitamín D a E, také vitamíny skupiny B. Co dalšího se v cibuli nachází? Například vápník, sodík, měď i jód společně s manganem.
Společně umí s lidským tělem udělat doslova zázraky. Konkrétně umí:
- Ochránit nervový i kardiovaskulární systém.
- Zamezit kornatění cév a přispět ke správnému udržení krevního tlaku.
- Prospívá šlachám i vazům a chrupavkám.
- Je prevencí proti infarktu a mrtvici.
- Snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi.
Cibule, cibule, kterou si vyberu?
V současné době máme na výběr z vícero možností. Existují cibule žluté, bílé, červené a takzvaná šalotka, která je menší a svou chutí jemnější. I proto se přidává například do salátů nebo sendvičů a podobných jídel.