Hrady a zámky, které dominovaly v českých pohádkách

Hrady a zámky, které dominovaly v českých pohádkách
Hrady a zámky, které dominovaly v českých pohádkách

Jelikož jsme sledováním pohádek vyplnili své volné chvíle s rodinou, stojí za zmínku několik staveb, které se v oblíbených českých snímcích promítly také. Hrady a zámky zmíněné v našem seznamu pak je možné navštívit v hlavní sezoně začínající na jaře. Jinými slovy se i vy můžete na chvíli stát součástí oblíbených pohádek, které nejen na Vánoce brázdí televizní obrazovky. 

Hluboká hostila hned několik pohádkových bytostí 

Čím náš seznam zahrnující hrady a zámky, které hostily princezny českých pohádek, jenom započneme? Ideálně zámkem Hluboká, který hostil hned několik pohádkových bytostí. Mluvíme o stavbě, která je dokonalým prototypem romantismu. Původně se jednalo o strážný hrad, který se později přestavil do renesančního a barokního stylu. Nakonec je z části neogotický. V minulosti se jednalo o hlavní sídlo rodu Schwarenbergů. 

Ale alou k pohádkám. Velkolepá stavba, jedna z nejkrásnějších u nás, byla zázemím pro pohádky Pyšná princezna, Tři bratři nebo Nejlepší přítel

Nad Žleby se nachází vánoční hvězda 

Nesmíme zapomenout ani na romantickou stavbu nacházející se na Kutnohorsku, která je postavená v neogotickém stylu jako výše zmiňovaná nemovitost. Původně se však jednalo o ryze gotický hrad, později se však přejmenoval na zámek Žleby, který byl několikrát upravován (často také po vzoru Anglie). 

V našem seznamu má zámek Žleby své čestné místo, a to proto, že se zde natáčela poměrně nová pohádka O vánoční hvězdě, dále pak Tři bratři nebo Nejlepší přítel

Na Zvíkově pobývala Zubejda 

Vzpomínáte si na údernou a chytlavou pohádku nazvanou Lotrando a Zubejda? Opravdu oblíbený pohádkový snímek se z části natáčel také na hradě Zvíkov, který je původním přemyslovským hradem nacházejícím se na soutoku Vltavy a Otavy. Je umístěn na romantickém skalnatém výběžku přímo nad vodou, navíc má opravdu krásné arkádové nádvoří. 

Kromě zmiňované pohádky se zde natáčela také pohádka Sedmero krkavců nebo Marie Růžička. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.