Co s uvadající pokojovkou?

Uvadání pokojových rostlin
Uvadání pokojových rostlin

Aby byla domácnost příjemná a oživená, měla by v ní být pokojová rostlina. Zahradníci-začátečníci se pokojových rostlin nemusí obávat, přece jenom existují druhy, které nejsou nijak náročné a které nevyžadují takřka žádnou péči. V současné době jsou populární zejména stálezelené rostliny, které se barevně hodí do každého interiéru. Kupodivu právě stálezelené rostliny jsou nejméně náročné, což ocení opravdu každý. Samozřejmě, i když jsou právě tyto rostliny nenáročné, mohou uvadat. Jak se uvadaní projevuje a co děláte špatně?

Uvadání květiny poznáte na první pohled. Poznáte to zejména tak, že rostlině uvadají listy, že listy žloutnou a následně padají. Na hlíně se může vyskytnout plíseň, u kvetoucích rostlin mohou květy začít schnout či mohou začít hnít. Důvodů, proč se to děje, je hned několik. Většinou je však vše o špatném zacházení.

Nikdy květinu nepřelévejte

Pokud začínají listy žloutnout a následně padají, pokud květy začínají hnít, znamená to, že jste květinu přelili. Rostlina sice vyžaduje vodu, ale nikdy ne tolik. Nepřiměřené zalévání nesvědčí hlavně bylinkám, které následkem toho ihned hynou. Abyste tomuto uvadání předcházeli, vždy před zaléváním zkontrolujte, jestli je hlína suchá či nikoliv. V opačném případě nechte zalévání na později.

Rostlinu nezaléváte

Samozřejmě rostliny protestují i v opačném případě, a sice tehdy, kdy rostlinu nezaléváte. V tomto případě květy schnou, hlína praská, kořeny nemají dostatek živin a hlavně listy chřadnou. Mnohdy je ani voda nezachrání, často květinu spasí jen to, když ji přesadíte do nové, nepopraskané a vlhké hlíny.

Nemá dostatek světla

O každé rostlině si musíte něco zjistit dopředu, než ji začnete pěstovat. Například takové bylinky jsou milovníky světla. Pokud se jim světla nedostává, začínají protestovat tak, že uvadají.

Moc průvanu

Mnohým rostlinám vadí průvan. Pokud je v místnosti průvanu hodně, umrznou a nerostou.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 347 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.