Co zhoršuje stárnutí pleti? Vyhněte se jejím největším nepřátelům

Co zhoršuje stárnutí pleti? Vyhněte se jejím největším nepřátelům
Co zhoršuje stárnutí pleti? Vyhněte se jejím největším nepřátelům

Věděli jste, že k prvním projevům stárnutí dochází už po pětadvacátém roce života? V tomto období dochází k jednomu jedinému, a sice ke ztrátě kolagenu. Úbytek ve vodě nerozpustné bílkoviny s sebou nese i úbytek elasticity a pružnosti pokožky, což vede ke vzniku toho pravého místa pro vrásky. Když se k tomu přidají různé vnitřní a vnější faktory, u někoho můžou být projevy stárnutí už v takto raném věku velmi viditelné, což je až zarážející. Pojďme si prozradit, co zhoršuje stárnutí pleti a čemu se tedy tím pádem vyhýbat, abychom nevypadali starší, než ve skutečnostmi jsme. 

Pozor na nedostatek spánku

Spánkem trávíme zhruba třetinu našeho života. Po tomto zjištění většinu z nás přepadá špatný pocit z toho, že plýtváme časem. Jenže ve skutečnosti nemluvíme o plýtvání časem, ale o činnosti, která je pro tělo (a pokožku či pleť obzvlášť) velmi důležitá. Pokud nespíme dostatečně (čili alespoň sedm a půl hodiny), projevuje se to především na obličeji. Ke kruhům pod očima se přidávají hluboké vrásky, které jen stěží zamaskujeme sebekvalitnějším make-upem. 

Stres také škodí

Dalším nepřítelem krásné, mladistvé pleti je stres. Ten škodí obecně zdraví jako takovému, na naší pleti se však také pořádně vyřádí. Dnes je stále horší se mu vyhnout, přece jenom žijeme ve velmi hektické době, která jde se stresem doslova ruku v ruce. Přesto se však doporučuje zavčasu najít jeho příčinu a odpoutat se od ní. 

Jak se stravujete?

Ne nadarmo se říká, že jste to, co jíte. Pokud patříte k jedincům, kteří se nestravují zrovna nejlépe, pak se to projeví i na vaší pleti. Póry budou ucpané, akné se bude na obličeji množit a k tomu všemu se přidá povadlá pokožka, zapadlé oči a vrásky. Snažte se proto do svého jídelníčku přimíchat něco zdravého, nešetřete na zelenině a ovoci a upřednostněte salát před fastfoodem. 

Kouření zbarvuje pokožku

Nesmíme zapomenout na typické zlozvyky, jako je kouření nebo nadměrná konzumace alkoholu. Zatímco alkohol stojí za vysušením pokožky, kouření zase za nehezky zbarvenou pletí, která nám spíše přidává na věku.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.