Fotovoltaika nebo rekuperace? Jaké jsou úsporné trendy ve světě bydlení?

Fotovoltaika nebo rekuperace? Jaké jsou úsporné trendy ve světě bydlení?
Fotovoltaika nebo rekuperace? Jaké jsou úsporné trendy ve světě bydlení?

Ekonomika domácnosti se s příchodem pravidelného vyúčtování stává palčivým tématem nepříjemných diskuzí. Ceny energií neustále rostou a náklady na bydlení se zvyšují. Dnešní technologie ale umožňují ušetření výrazné části nákladů na vytápění.

Na trhu najdete mnoho dodavatelů solárních panelů, tepelných čerpadel nebo rekuperační vzduchotechniky, kteří vás provedou výběrem a provedou i samotnou instalaci. V případě FVE s vámi vytvoří i dotační projekt, díky kterému se vám počáteční investice vrátí.

Využijte sluneční energii

Právě solární panely patří k nejběžnějšímu prostředku snižování nákladů. Využití slunečních paprsků zajistí stálé náklady na vytápění. Při dodávání proudu zpět do sítě navíc i vyděláte. Se snížením počátečních nákladů vám pomohou dotační programy Zelená úsporám nebo OP PIK Evropské unie. 

Instalace solárních panelů přitom je přitom jednoduchá. Běžnou domácí elektrárnu firma nainstaluje za 1 až 2 dny. Pro běžné domácí využití navíc nepotřebujete živnostenské oprávnění při dodávání energie zpět do sítě. Některé fotovoltaické systémy navíc umožňují i napojení záložního zdroje pro případ výpadku elektřiny.

Rekuperace šetří zdraví i peněženku

Rekuperace je moderním trendem zejména v oblasti novostaveb. Její instalace totiž vyžaduje značné stavební úpravy a rozvod vzduchotechniky po celé domácnosti. Rekuperace využívá výměny tepla mezi odpadním a přívodním vzduchem. Při správném nastavení s rekuperací ušetříte až 70 % nákladů na vytápění.

Dnešní rekuperační jednotky v sobě mají i prachové filtry. Ty zabraňují vniknutí prachům a pylům. To ocení zejména alergici a lidé s dýchacími problémy. Pravidelné proudění vzduchu navíc zabraňuje vzniku bakterií a plísní.

Až 60% úspora s tepelným čerpadlem

Tepelná čerpadla využívají ohřev prostřednictvím tepla z okolního prostředí. Nejčastěji využívají ohřev ze zemského tepla. Sondy umístěné od 2 do 200 metrů v zemském povrchu sbírají teplo a to následně využijete při vytápění domácnosti.

Studie uvádějí, že s tepelným čerpadlem ušetříte až 60 % nákladů na vytápění. U novostaveb moderní dodavatelé nabízejí umístění čerpadla přímo do základové desky domu. Ušetříte tak i prostor na pozemku.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 353 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.