Jak Lagerfeld dobyl svět

Lagerfeld
Lagerfeld

Sako, bílý límeček zakrývající celý krk až po bradu, sluneční brýle, kožené rukavice a bílé vlasy učesané do stylu 18. století. Při tomto popisu nás hned napadne, o koho by se mohlo jednat – excentrického módního návrháře Karla Lagerfelda. Jak se z německého chlapce stala uznává módní legenda?

Mladý Otto Lagrfeld se podle matriky narodil roku 1933 v Hamburku. On však dlouhou dobu tvrdil, že se narodil až v roce 1938. Nakonec obě data po čase vyvrátil a řekl, že se narodil v roce 1935. Pohrává si tak s lidmi okolo, aby si nikdo jeho věkem nebyl jistý.

Jeho matka Elizabeth jej od malička podporovala v umění, jelikož sama módu milovala. Byla také jeho podporou, když se vyjádřil ke své homosexualitě. Už od narození byl Karl maminčiným mazánkem.

V dětství, které prožil ve druhé světové válce, vůbec nestrádal. Dostal osobního komorníka, byl vyučován domácími učiteli a už před nástupem do školy uměl plynule francouzsky, italsky, anglicky a německy. Stal se také dětským mistrem světa v čače. Jediný sport, který totiž uznává, je tanec a pilně se mu věnoval. Po ukončení studia na soukromé škole se vydal studovat do Paříže, kde se zaměřil na kresbu a historii.

Díky jeho vítěznému návrhu v roce 1955 si jej vyhlédl Pierre Balmain a nabídl mu práci asistenta. Po 3 letech však Lagerfeld zatoužil po změně. Přešel tedy k Jeanu Poutonovi na post hlavního designéra.

V roce 1958 představil Lagerfeld svou první kolekci. K velkému překvapení ovšem nebyla zdaleka tak oceněna, jako jeho tvorba dnes. V roce 1984 vytvořil Karl svou vlastní značku nesoucí jeho jméno a v Paříži si otevřel obchod s parfémy.

Karl Lagerfeld byl vždy známý vyvoláváním skandálů a byl velice přísný, co se týče váhy modelek.

V současnosti je velice uznávaným módním návrhářem a pracuje pro tři značky – Chanel, Fendi a svou vlastní. Do důchodu se rozhodně nechystá a v roce 2007 o něm byl dokonce natočen dokument.

Avatar
Autor: Tomáš Výborný 113 článků
Redaktor Tomáš Výborný - věk 38 let. Copywriter na volné noze se specializací na aktuální články v multikategoriích jako bydlení, finance, zdraví a podnikání