Jak pěstovat levanduli?

Jak pěstovat levanduli?
Jak pěstovat levanduli?

Bylinek není nikdy dost. Zejména vezmeme-li v potaz, že jsou zdraví prospěšné. Pokud přemýšlíte, že svou stávající sbírku bylinek rozšíříte o některý druh, za zvážení stojí levandule, která nejen krásně vypadá a voní ale také uklidňuje. Její účinky jsou známé už od pradávna, kdy ji Římané a staří Řekové používali pro její blahodárné účinky. Velice často ji přidávali do koupelí nebo ji používali jako vůni či deodorant. Později se přikládala na popáleniny nebo pohmožděniny.  

Ať už chcete čerpat z jakýchkoli zdraví prospěšných účinků bylinky, nabízí se otázka, jak pěstovat levanduli?  

Základem úspěšného pěstování je kvalitní substrát 

Jak pěstovat levanduli? Začněte kvalitním substrátem. Pokud nepoužijete kvalitní substrát, který bude mít všechny vlastnosti, jaké bylinka vyžaduje, pravděpodobně nedojde k jejímu vypěstování. Vhodné je proto použít substrát určený přímo bylinkám, který je obvykle spojením toho, co mají bylinky nejraději. 

Do směsi se nebojte přidat keramzit nebo drcené lávové kameny, s jejichž pomocí se bude lépe zadržovat voda společně s živinami.  

Levandule si musí zvyknout 

Při pěstování levandule se vyhněte neutuchajícímu přemísťování byliny. V návodu „Jak pěstovat levanduli” se totiž jasně říká, že si bylinka musí zvyknout na vnitřní prostředí, stejně tak na to venkovní, pakliže byste se rozhodli bylinku umístit ven. Pokud ji budete neustále přemísťovat, dočkáte se pouze jejího postupného chřadnutí. 

Když bylinku pěstujete na terase nebo parapetu 

Pěstujete levanduli na sluníčku čili například na terase nebo parapetu? Nezapomínejte ji více zalévat. Bylinka pěstovaná na těchto místech vyžaduje větší zálivku, jelikož zde čelí rychlejšímu vysychání půdy. A substrát opravdu nemůže vyschnout. 

Pozor na mrazíky 

Co žádná bylinka, nejen levandule, nemá v lásce, jsou přízemní mrazíky. Proto pokud začínají vystrkovat své růžky, vezměte levanduli zase na chvilku domů, než se ven vrátí teplo. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.