Jak snížit náklady na novostavbu

Jak snížit náklady na novostavbu
Jak snížit náklady na novostavbu

Vlastní bydlení je největší položkou v našich životních výdajích. Není divu, že je před tímto rozhodnutím potřeba zjišťovat, jak snížit náklady a zajistit si tak kvalitní bydlení za dostupnou cenu. Jak na to? 

Ohlídejte si dotace

Dotace na novostavbu je vyjádřením podpory našeho státu vůči novým objektům, které jsou energeticky úsporné a dostatečným způsobem využívají obnovitelné zdroje energie pro svůj provoz. Pokud se vám podaří navrhnout dům, který lze označit jako nízkoenergetickou stavbu, můžete dosáhnout úspory po celou dobu používání domu. Na výstavbu samotnou získáte až půl milionu korun z programu Nová zelená úsporám. Tento program podporuje nejen stávající domy, u kterých je možno žádat například o dotace na zateplení, ale právě také novostavby. 

Promyslete plány

Když si navrhujeme dům, ze začátku do svých snů vkládáme také prvky, které v konečném důsledku nejsou potřebné a během života je nebudeme příliš využívat. Je skutečně podstatné mít mnoho místností? Proč stavět dvoupatrový zděný dům, když vám skvěle poslouží bungalow jako dřevostavba? Když budete přemýšlet nad konkrétní podobou svého domu, můžete hodně ušetřit. Střídmým uvažováním zjistíte, že je lepší zvolit menší rozměry a snížit tak celkovou cenu stavby. 

Myslete do budoucna

Dům stavíte z dnešního pohledu a ze své současné ekonomické situace. Ta se ale může změnit v následujících letech. Zvolili jste velikost a dispozice stavby tak, abyste byli schopni dům splácet i v případě krátkodobého výpadku příjmů? Přejete si svůj život také užívat na dovolené nebo malých výletech? Vaše plány do budoucna ovlivní podobu vašeho domu zcela zásadním způsobem. 

Státní příspěvek na novostavbu vám pomůže se začátkem. Ideálního stavu dosáhnete, když zvolíte úsporná řešení a váš dům bude navržen tak, aby vám pomáhal šetřit za energie po celou dobu jeho užívání. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.