Jak vytvořit perfektní obývací pokoj v pěti krocích

Jak vytvořit perfektní obývací pokoj v pěti krocích
Jak vytvořit perfektní obývací pokoj v pěti krocích

Obývací pokoj je často nejoblíbenější místností, kde probíhá veškeré společenské dění v rámci bytu. Potřebujete v něm ale i dostatek prostoru pro pohodlný odpočinek. Najděte si svou cestu.  

Odpíchněte se od architektury 

Proporce místnosti, umístění oken a dveří, ale i orientace v rámci světových stran mají na konečnou podobu interiéru nesmírný vliv. Než se dáte do barevného ladění místnosti, dejte si jeden den v obýváku. Klidně seďte uprostřed prázdné místnosti a zapisujte si vše, co potřebujete. Kudy jde světlo, kam by se hodilo umístit obrazovku i pohovku.  

Tohle je můj styl 

Nyní je na vás, abyste provedli nejdůležitější rozhodnutí a ujasnili si, v jakých barevných tónech a v jakém stylu se váš obývací pokoj ponese. Budete volit monotónní klidné barvy, nebo se vydáte směr divočina? Pokud tápete, využijte rad bytových designérů.  

Pozornost bude směřována na… 

Určete si v rámci místnosti jeden ústřední prvek, na který bude směřovat pozornost příchozích do místnosti. Bude se jednat o jedinečný obraz, solitérní kus nábytku v nezvyklé barvě, nebo svítidlo? Výběr je jen na vás. Dominanta by v jedné místnosti měla být pouze jedna.  

Hra světel 

Nyní se budete soustředit na světla. Budete mít dostatek osvětlení pro četbu oblíbených knih? Je v místnosti možnost světla ztlumit a dopřát si tak trochu klidu při sledování oblíbeného programu? Budou se v místnosti hrát společenské hry, na které si přejete dobře vidět? Hra světel je důležitá. Rozehrajte ji správně.  

Hra barev 

Když zhruba víte, kde budou umístěna světla, prociťte si celkový prostor a začněte uvažovat nad vhodnými barevnými tóny. Které barvy vás přitahují jako magnet, a které se naopak ve vašem domově vyskytovat nebudou? Barevné ladění by s vámi mělo jednoznačně korespondovat.  

Už se těšíte, až si nový prostor zabydlíte? 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.