Když osobní bankrot znamená vykročení k novým zítřkům

osobní bankrot
osobní bankrot

Osobní bankrot – na jednu stranu ne příliš lichotivý status, na stranu druhou naděje pro lepší budoucnost. Oddlužení formou vyhlášení osobního bankrotu je zdá se poslední možnost, jak se zbavit dluhů. A pokud dlužníkovi soud tuhle možnost přiklepne, má z poloviny vyhráno.

Co přesně znamená osobní bankrot a za jakých podmínek je možný?

Kolotoč dluhů je neúprosný a jakmile se do něj dostanete, jen málokdy dokážete  z této pouťové atrakce dobrovolně vystoupit. Zvlášť, když lepíte půjčku půjčkou a setkání s odborníky na slovo vzatými neustále oddalujete. Když už se pak v dluzích topíte a na dveře vám buší exekutoři, je vaší poslední záchranou osobní bankrot. Možnost oddlužení tímto způsobem vám však musí povolit soud. A dříve než o ni požádáte, musíte splnit základní podmínky:

– musíte být fyzickou osobou (nesmíte podnikat),

– musíte být schopni splatit nejméně 30% svých závazků do 5 let.

Protože musí mít žádost o oddlužení nějakou formu, je lepší se předtím poradit s odborníkem, který vám ji pomůže vypracovat. Pokud by vám totiž v dokumentech něco zásadního chybělo, mohl by soud vaši žádost odmítnout a dokonce na vás vyhlásit konkurs. A to byste si spíše uškodili.

Oddlužením k lepším zítřkům, ale opatrně!

Pokud soud návrh o oddlužení schválí, máte z poloviny vyhráno. Nebudete totiž muset splácet všechny vaše nahromaděné dluhy a také se nebudete muset třást před exekutory. Máte však ještě podstatný kus cesty před sebou. Důležité totiž je, abyste se z vaší původně bezvýchodné situace dostatečně poučili a uvědomili si, jak tenká je hranice zadluženosti. Dnešní svět plný lehkovážných finančních produktů mnohým situaci neusnadňuje, a proto je zapotřebí vzít situaci do svých rukou a naučit se, jak žít bez půjček.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 387 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.