Otázky a odpovědi týkající se důchodu

Rady o důchodu
Rady o důchodu

Rok 2018 přinesl celou řadu novinek. Mnoho lidí novinky oceňuje, protože se zatím nesou v pozitivním duchu. Například se zvýšilo nemocenské, taky se zavede otcovská poporodní péče a hlavně se zavede i dlouhodobé ošetřovné. Na druhou stranu cigarety zase podražily, stejně jako zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Kromě toho se taky hodně lidí ještě nesmířilo s tím, že budou z hospod a barů či benzinek odstraněny herní automaty, které už budou moct bývat jenom v kasinech nebo v hernách. S čím se však lidé už ztotožnili, tak je to vyšší důchod.

Důchod je v současné době poměrně omílané téma. Například se aktuálně stanovil důchodový strop. Někteří lidé si mysleli, že se do důchodu snad ani nedostanou, ale naštěstí byl stanoven důchodový strop, který činí 65 let. Lidé tak mohou být ujištěni o tom, že i oni si odpočinou po dlouhých letech pracování.

Kromě toho se taky opět přidávalo. Každým rokem se důchod zvyšuje o pár set korun, ale nyní to činí hotovou pětistovku, což je naprosto skvělé. Pětistovka už je totiž něco, co jde na konečné částce poznat.

Průměrná výše důchodu se tak z jedenácti tisíc zvedla na dvanáct tisíc korun, což už je částka, která stačí k životu.

Pokud se i vy letos chystáte do důchodu, možná by vás zajímalo, jak to vlastně chodí. Kde máte podat žádost o důchod či komu se musíte nahlásit. Abyste o důchod požádali správně, máme pro vás pár užitečných rad a tipů.

Kde se podává žádost o důchod?

Co se týče žádosti o důchod, tu musíte zkrátka a dobře podat. Buď ji podáte vy, nebo to udělá osoba, které dáte plnou moc. Jinak to bohužel nejde. Žádosti se odevzdávají na dvou místech, a to v Praze a v Brně, a to konkrétně na okresní správě sociálního zabezpečení.

Koho musím informovat?

O tom, že pobíráte důchod, je třeba informovat vaši zdravotní pojišťovnu. Jelikož už nejste výdělečně činní, zdravotní pojištění za vás platí stát, proto by byla jenom vaše hloupost, kdybyste to zapomněli nahlásit.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.