Víte, jak má vypadat rezervační smlouva? Je třeba si dát pozor na skutečnost, že pokud podepíšete rezervační smlouvu, jde o závazný dokument. Před jejím podpisem je třeba se držet několika zásad. Ta budou chránit vámi vložené finanční prostředky tak, abyste o ně náhodou nepřišli. Je třeba se rozhodnout, že jde o nemovitost, kterou jste opravdu hledali a kterou chcete. Určitě není rozumné ji podepsat bez předchozího zjištění možností financování při jejím koupení.
Financování nemovitosti
Jestliže máte k dispozici pro zaplacení dostatek vlastních finančních prostředků, můžete Rezervační smlouvu v klidu podepsat. Pokud si ale berete hypotéční úvěr, už je to něco jiného. Ještě před podpisem rezervační smlouvy je nutné mít prověřenou možnost financování. Banka vám nemusí úvěr schválit kvůli snížené bonitě, záznamu v registru dlužníků či nedostatečnému doložení příjmu. Prověření bonity libovolnou bankou probíhá do dvou pracovních dnů, můžete si ji nechat prověřit včetně registru dlužníků a to před podpisem rezervační smlouvy. Na pomoc si pozvěte i zkušeného finančního a realitního makléře.
Prověření právního stavu vámi kupované nemovitosti
Nechte si předložit list vlastnictví nemovitosti a zjistěte, kdo je skutečným vlastníkem. Zda jsou také součástí koupě jiné nemovitosti, jakým způsobem jsou vymezena vlastnická práva a také jak jsou omezena. Prověřte si všechna zástavní práva, exekuce i věcná břemena. Pokud na nemovitosti leží zmíněné omezení vlastnických práv, tak v tomto případě nelze podepisovat Rezervační smlouvu. Musíte nejprve dostat písemný závazek, jakým způsobem budou tato omezení efektivně vyřešena. Jde-li o rodinný dům s pozemkem nebo bez pozemku si raději ověřte a vyžadujte katastrální mapu. Podívejte se na přístupové cesty k nemovitostem, a zda jsou pozemky skutečně předmětem prodeje nemovitosti. Nebezpečí se mnohdy ukrývá v dluzích, které jsou spojené s užíváním nemovitosti. Ty totiž mohou přejít na kupujícího.