Uchovejte si květiny co nejdéle: sušením

Uchovejte si květiny co nejdéle: sušením
Uchovejte si květiny co nejdéle: sušením

Pokud jste zvyklí si svůj interiér zdobit květinami, víte, že jejich krása je pomíjivá. Vydrží obvykle maximálně jeden týden a pak začínají opadat a vadnout. Tohoto efektu se můžete zbavit, když si rostliny nasušíte. Takové vám zůstanou krásné mnohem déle, a některé z nich po nasušení voní dokonce lépe, než když byly čerstvé. A ty, které nevoní, můžete provonět speciálními esenciálními oleji a použít je jakou pot-pourri. 

Sušení zavěšením 

Jedním z nejoblíbenějších způsobů je vysušit rostliny tak, že je svážete do svazků a zavěsíte vzhůru nohama. Předtím je třeba květiny připravit: odstraňte z nich všechny zelené listy. Můžete je svázat provázkem do malých svazků nebo je sušit jednotlivě. Dejte je do chladné a tmavé místnosti, kde bude cirkulovat vzduch. Asi po dvou týdnech může být hotovo (v závislosti na druhu květin). 

Sušení ve váze 

Květiny můžete sušit také ve váze. Nejprve ze všech stonků odstraňte listy a pak rostliny svažte do malého svazku. Do vázy nalijte malé množství vody. Ta se bude postupně odpařovat. Nedolévejte ji! Rostliny se tak budou postupně vysušovat. Trvá to asi tři týdny. 

Sušení v mikrovlnné troubě 

Jedná se o něco náročnější metodu, která je navíc vhodná jen pro sušení hlaviček květů. Vložte je mezi dva listy papíru a obalte papírovým ručníkem. Tento balíček vložte do mikrovlnné trouby a zatižte je nádobou, která snese pobyt v mikrovlnné troubě. Pusťte troubu na 15 sekund. Pak si dejte krátkou přestávku, než troubu pustíte znovu na 15 sekund. Poté zkontrolujte, jak květiny vypadají. Je možné, že proces budete muset ještě několikrát opakovat. 

Sušení lisováním 

Jedná se o klasický způsob, který se hodí spíše pro méně objemné květiny. Můžete je sušit i s listy. Vložte je do knihy (ideální je knihu vyložit listy papíru, abychom ji sušením neznehodnotili) a zavřete. Květina se bude lisovat a současně sušit. Tento způsob není vhodný v případě, že toužíte udělat si květinové aranžmá ve váze. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 347 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.