Výhody a nevýhody sklokeramické varné desky

výhody nevýhody sklokeramické desky
výhody a nevýhody sklokeramické desky

Pokud zatoužíte po moderní domácnosti, nejdříve byste měli mít moderní kuchyni. Právě moderní kuchyně je totiž základ. Dnes se dá o moderní kuchyni mluvit různě – shodneme se však na tom, že by měla být celistvá, jednobarevná a plná nerezových či vestavěných spotřebičů. Právě díky vestavěným spotřebičům se právě dělají kuchyně na míru. Mnohdy je to však taky z toho důvodu, že lidé chtějí mít kuchyni přesnou, jako podle pravítka, nechtějí, aby jim byť jeden centimetr dělal neplechu.

V současné době se nejvíce prosazují bílé, lesklé kuchyně, které jsou plené nerezových spotřebičů a bylinní zahrádky v ní zabudované. Mnoho lidí se možná konkrétně nad bylinnou zahrádkou pozastavuje, ale je to opravdu velký trend, který je populární hlavně ve světlých, prosluněných kuchyní. Kuchaři tak nezapomínají dochutit a doladit pokrmy, protože mají bylinky přímo po ruce.

Co se týče spotřebičů, většinou se vestavěné volí hlavně ledničky a myčky. Trouby a mikrovlnky se zabudovávají nějak vkusně do kuchyňské soupravy, ale jsou většinou z nerezu. Ale co sporák?

Místo sporáku sklokeramická deska

Místo klasického sporáku se velice často používá takzvaná sklokeramická deska, která je velice populární a poměrně praktická (i když to je věc názoru). Sklokeramická deska je zabudovaná v kuchyňské lince. Plynové sporáky obecně se už vůbec nepoužívají, jenom málokterá domácnost má typicky plynový sporák. Elektrika vítězí a s ní i zmiňovaná deska. Jenže i tato varná deska má své pro a proti.

Jaké jsou výhody a nevýhody sklokeramické desky?

Výhody jsou zřejmé – deska je moderní, vkusná, takřka neviditelná. Problémem však je její čištění. Nesmíme ji čistit drátěnkou, protože ji můžeme výrazně poškodit a poškrábat. Při přetečení jídla z hrnce to jde jenom stěží odstranit. Co se týče mokrého hrnce, který položíme na horké políčko, tak se nemá najednou voda kam odpařit.

Na druhou stranu se však sklokeramická deska velice dobře rozehřívá, tudíž rychlé vaření je zaručeno. Jen opatrně, abyste se nespálili, než deska zchladne.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 370 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.