Obsah
Zatímco předchozí generace měly u svých domovů kurníky zcela běžně, pro dnešní, byť vesnickou výstavbu, se již s podobnými projekty nepočítá. I přesto se stále více lidí snaží o soběstačnost a pořizují si více či méně sofistikované prostory pro slepice.
Domácí se nedá ničím nahradit
Lidé, kteří se dali na chov pár slepiček, se shodují v jednom – jejich kvalita je nesrovnatelně vyšší v porovnání s vejci, které si pořídíte v obchodě. O naprosto otřesných podmínkách klecových chovů se v současné době diskutuje stále více a mít vlastní kurník se slepicemi je jedna z možností, jak celý rozvětvený byznys prostě a jednoduše ignorovat. Barva žloutku je u domácích vajec skutečně jiná, až nápadně se blíží sytě žluté nebo naoranžovělé barvě. Na to u kupovaných vajec můžete zapomenout.
Slepice mají elektronickou večerku
Kurník přitom dokáže vyrobit každý zručný kutil, popřípadě vám jej s radostí zhotoví nejbližší truhlářství ve vašem okolí. Bojíte se, že se budete o slepice muset složitě starat? Obavy nejsou na místě. Místo nekonečného otevírání a zavírání dvířek, odkud se oddávají pochůzkám na slepičím dvorku, je možno nainstalovat jednoduchá elektronicky ovládaná dvířka. Kuna vám tedy vaše slepičky rozhodně nenapadne.
Slepice jsou nenáročné
Slepice je vděčné zvíře a kromě toho, že by měla mít neustálý přístup k čisté vodě a k zrní, nepotřebuje nic. Rozhodně však neprohloupíte, pokud z výletu donesete košík bylin, nebo jí podáte rostlinné zbytky z kuchyně. Samozřejmostí jsou i usušené skořápky vajec, které stačí rozlámat na menší kousky a slepicím je podat, aby doplnily hladinu vápníku.
Slepice se vám za vaši péči odmění pravidelnou snůškou vajíček, jejichž kvalitu máte pevně ve svých rukou. Stačí jen zateplený kurník a malý výběh, a můžete se dát do chovu i vy. Troufnete si i vy udělat něco pro to, abyste měli denně k dispozici ta nejzdravější vajíčka?