Čím nahradit sladkosti?

Čím nahradit sladkosti?
Čím nahradit sladkosti?

Zdravé stravování je téma, o které by se měl zajímat prakticky každý. Důvodem je především to, že prospívá zdraví. A jelikož se chceme dožít vysokého věku, zelenina i ovoce by měly být naším denním chlebem. Bohužel nám snahu o zdravý životní styl kazí sladkosti, respektive mlsný jazýček, jenž nás dohání ke konzumaci jedné sladkosti za druhou. Naštěstí existují alternativy, které mohou cukrovinky hrdě nahradit. 

S konzumací alternativ sladkostí bychom měli začít zavčasu. Důvod je prostý – cukr je návykový. Setkáme se s ním opravdu leckde. Co tedy zařadit do jídelníčku místo něj? 

Arašídové máslo 

Hitem posledních let je arašídové máslo, které je plné tělu prospěšných živin. I když jsou oříšky jako takové, z nichž se máslo skládá, tučné, mluvíme o zdravých tucích, které v určené míře můžeme hrdě během dne konzumovat. I když se i v arašídových máslech nachází větší množství kalorií, člověku poskytují i potřebné bílkoviny, které tělo potřebuje především po fyzické aktivitě. 

Hořká čokoláda 

Plete se ten, kdo tvrdí, že je čokoláda nezdravá. Nezdravá je pouze verze s nízkým obsahem kakaových bobů. Pokud si během dne dopřejete čtvereček vysokoprocentní hořké čokolády, tělu tím uděláte spíše radost. Vysoký obsah kakaa znamená méně cukru a méně tuku čili i méně kalorií.  

Při koupi čokolády platí, že čím vyšší obsah kakaových bobů vybraný kousek má, tím méně se v něm ukrývá přidaného cukru. 

Pudink 

Máte po obědě chuť na nějaký vynikající dezert, ale nacházíte se zrovna v hubnoucím módu? Pudink je skvělou, zdravou a mnohdy i proteinovou alternativou. Stačí si ho doma připravit třeba v kombinaci s chia semínky.  

Receptů se na internetu nachází celá spousta. Příprava třeba takového chia pudinku je velmi snadná, může dokonce obsahovat nějaké sladidlo v podobě medu či stévie. Mimochodem, věděli jste, že stévie je až třistakrát sladší než cukr? 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 347 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.