Jak pečovat o litinové hrnce?

Jak pečovat o litinové hrnce?
Jak pečovat o litinové hrnce?

Jaké máte doma nádobí? Zatímco někteří mají ve skříňkách klasické nerezové nádobí, někdo v kuchyňských skříňkách schovává pravé, nefalšované litinové hrnce. Možná i vy máte litinovou pánev ještě po babičce a pravděpodobně si nevíte rady s tím, jak se o litinové nádobí starat. O litinové nádobí se totiž musíte starat krapet jinak než o tradiční nerezové hrnce, které má doba dneska téměř každý.  

Litina jako taková je velice vděčný materiál, který má skutečně dlouhou výdrž. Je to však zároveň materiál náročný na údržbu. Aby vám dlouho vydržel, musíte se o něj opravdu starat. Oplátkou vám však bude věrnost a nezničitelnost, kterou se litina jako taková vyznačuje.  

Litina má celou řadu výhod 

Litinové pánve se pyšní nejen vysokou a dlouhou životností, ale také výborně vodí teplo a velice dobře teplo drží. Na druhou stranu je litina bohužel méně odolná vůči změnám teplot. Pokud je teplotní šok nadměrně velký, může dojít k prasknutí litinového nádobí, což samozřejmě není nic příjemného.  

Jak pečovat o litinové hrnce 

Vraťme se však zpátky k tématu a prozraďme si, jak pečovat o litinové hrnce. Pokud máte doma litinové hrnce, měli byste zapomenout na chemii. Chemické čistící prostředky nejsou v tomto případě pomocníkem, ale spíše jsou postrachem. Stejně tak zapomeňte na drátěnky, které by mohly litinové hrnce nenávratně poškodit.  

Při pečování o litinové hrnce musíte dbát na jemnost. Čistěte tedy hrnce jenom s pomocí horké vody a jemné houbičky, rozhodně litinové hrnce nedávejte do myčky. Prudká změna teplot by mohla vést k popraskání.  

Po umytí následuje vysušení a poté takzvané vypálení. Hrnce nebo pánve je nutné vytřít olejem nebo sádlem, poté je třeba zahřívat nádobí na plotně. Zbytek se po chvíli vylije a utěrkou opět nádobí vysušíte. Povrch by měl být stále mírně mastný.  

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 370 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.