I když jste během jara stihli zasázet všechno, co jste chtěli, ať už to byly plodiny nebo jenom pár květin do okrasné zahrady, ještě rozhodně nemáte zaručenou hezkou a bohatou úrodu nebo krásně vypadající květinové záhony. Užitkovou, ale také okrasnou zahradu může lecco napadnout. Velkou hrozbou jsou například takzvané svilušky, které jsou rychle množícím se škůdcem, který způsobuje škody a úhyn rostlin. Jedná se o roztoče, kteří jsou velice miniaturní, přesto jsou velkým trápením nejednoho zahrádkáře. Jsou bohužel škůdcem, který dokáže potrápit jak plodiny, tak i pokojové rostliny schované v interiéru.
Jak poznáte svilušky?
Doposud jste se se sviluškami nesetkali a zajímá vás, jak je případně poznáte? Svilušky jsou roztoči, kteří se na zahradu dostávají hlavně během června, kdy se musí zahradě věnovat trochu více pozornosti. Svilušky milují teplé a suché počasí, což je pro léto bohužel typické. V interiéru se však se sviluškami setkáte hlavně v zimě.
Svilušky poznáte tak, že se na listech objeví malé žlutavé nebo bílé skvrny, které se nejčastěji objevují kolem středního žebra listů. Skvrny se mohou postupně zvětšovat a spojovat, což už je alarmující příznak toho, že svilušky napadají rostlinu. Listy posléze začnou zcela žloutnout nebo hnědnout, mohou se objevit drobné pavučinky mezi spodní stranou listů a mezi vrcholem výhonů.
Jak svilušky vyhubit?
Pouhým okem jsou svilušky nezaznamenatelné. Je potřeba si vzít lupu, abychom je třeba na květech nebo plodech vůbec našli. Výše zmíněné příznaky jsou však pro svilušky typické a při jejich odhalení je třeba, abyste co nejdříve zahájili boj proti nim. Jelikož se jedná o rychle se rozmnožujícího roztoče, je třeba boj zahájit opravdu včas.
Buď si můžete přinést na pomoct klasické chemické prostředky, které jsou velice účinné, nebo se nabízí možnost zahubit svilušky insekticidními prostředky, které jsou na přírodní bázi a které jsou k plodinám a k rostlinám trochu šetrnější.