Jaké materiály v zimě stoprocentně zahřejí?

Jaké materiály v zimě stoprocentně zahřejí?

Najít v zimním období svetr, který bude zaručeně hřát, to je trochu oříšek, nemyslíte? Na první pohled vypadají modely nabízené v obchodech stejně, mění se jen barvami, ale odlišné jsou také po stránce složení. Zatímco velká většina lidí se na štítky nedívá, druhá jim věnuje svou pozornost. A dělají dobře, protože existují materiály, které zahřejí a také ty, které nebudou hřát vůbec. Jaké materiály upřednostnit a za jaké svetry se tedy nebát utratit své úspory? 

Kašmír je vždycky dobrá volba 

V současné době jsou ceny kvalitních svetrů a méně kvalitních na jedné rovině. Módní řetězce chtějí vytěžit ze zvýšeného zájmu o oblečení maximum a tak zkouší, kam až jsou lidé schopní jít. Je ale rozdíl, když se koupí svetr z kašmíru a svetr z umělého materiálu. V čem? Zkrátka a dobře kašmír stoprocentně zahřeje, zatímco jiný, umělý materiál vám mnoho tepla nepřinese. 

Kašmír sice patří k nejdražším materiálům na trhu, zároveň ale mluvíme o jednom z nejhřejivějším vůbec. Pochází ze srsti kašmírové nebo také kašmírské kozy a na omak je velmi příjemný. Svetr z tohoto materiálu bude bezesporu tím nejluxusnějším kouskem ve vašem šatníku. 

Alpaka je navíc i hypoalergenní 

Jaké další materiály vás stoprocentně zahřejí? Například alpaka, což je přírodní materiál pojmenovaný po stejnojmenných lamách, se kterými se běžně setkáte v Peru. Oproti zmiňovanému kašmíru se navíc jedná o hypoalergenní látku, která nenasává vodu. Na omak je velmi jemná, stejně příjemná jako už zmíněný kašmír. 

Znáte mohér? 

Do třetice všeho dobrého si zmíníme mohér. I tento odolný a velmi hřejivý materiál putuje od zvířat, a to konkrétně z angorských koz, které jsou známé především svou huňatou srstí. Mohérové vlákno je velmi silné a duté, i proto má naprosto skvělé tepelné vlastnosti v porovnání například s klasickou vlnou vzatou od ovcí z farem. 

Opět mluvíme o hypoalergenním materiálu, který je na omak taktéž velice příjemný. Životnost svetru z tohoto materiálu je stejně vysoká jako u zmíněných. Pokud se budete rozmýšlet mezi umělými a přírodními vlákny, druhá cesta je opravdu tou nejlepší. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 370 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.