Kovové nohy nebo kovová podnož? To je oč tu běží

Kovové nohy nebo kovová podnož? To je oč tu běží
Kovové nohy nebo kovová podnož? To je oč tu běží

Co by to byl stůl bez nohou. Asi by se jednalo o opravdu nepraktického společníka, který by v naší domácnosti hledal stálé místo jen velice stěží. Pokud patříte k lidem, kterým doma stojí zatím pouze jen masivní deska potřebující něco, na čem by mohla stát, prozradíme si hlavní rozdíl mezi kovovými, respektive hliníkovými nohami a kovovým podnožím

Co jsou to kovové nohy?

Kovové nohy pod stůl si asi každý dokáže představit. Jedná se o součást stolu, která nepodpírá desku v celé její délce. I proto se hodí spíše pro kratší stoly, aby nehrozilo propnutí desky pod větší tíhou. Samozřejmě se často montují i pod delší desky, ovšem výsledný stůl by neměl být příliš zatěžován.

Co se týče výhod a nevýhod kovových noh, mluvíme o cenově dostupném řešení. Také je to věc velmi flexibilní (můžete ji použít pro různé rozměry desek). Navíc je jejich přeprava a manipulace obecně velmi snadná v porovnání s celým podnožím, o němž bude řeč níže. 

Ovšem i zde platí, že kde je rub, musí být i líc. Za nevýhody se považuje právě to, že se nemohou instalovat ke stolům delším než 180 centimetrů. A bohužel mluvíme o řešení, které je náchylné na vyviklání či vytržení nohy z desky. 

Co je to stolová podnož?

V současné době se také velmi často setkáte s takzvanou stolovou podnoží. Mluvíme o řešení, které podpírá stolovou desku v celé její délce. Tím chrání desku proti možnému průhybu. Pokud vám tedy doma dřímá deska poměrně těžká nebo dlouhá, přesně k ní se hodí stolová podnož zaručující dostatečnou stabilitu. 

Při výběru stolové podnože platí, že čím větší profily budou, tím bude stůl stabilnější. Obecně mluvíme o řešení, jež má vysokou nosnost a jež skvěle chrání desku proti průhybu. Na druhou stranu je manipulace s touto součástí stolu trochu horší a cenově se pohybujeme ve zcela jiných kategoriích než v případě kovových noh.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 347 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.