Kurzy měn se začínají po vypuknutí války na Ukrajině stabilizovat

Kurzy měn se začínají po vypuknutí války na Ukrajině stabilizovat
Kurzy měn se začínají po vypuknutí války na Ukrajině stabilizovat

Válka na Ukrajině je bezesporu událostí roku, i když v tom negativním slova smyslu. Krok, kterým ruský prezident dlouho hrozil, se nakonec stal skutečností, což velkou měrou ovlivnilo (a stále ovlivňuje) celosvětovou ekonomiku. Utrpěly prakticky všechny světové trhy, a to včetně toho forexového. Devizy se začaly měnit, kurz dolaru i jiných měn padat a investoři zůstali v nejistotě. Jak to aktuálně vypadá na tomto trhu? 

Ekonomiky zůstávají na svém dně 

Není tajemstvím, že na kurzy měn mají vliv hlavně státní ekonomiky. Ať už mluvíme o měnové nebo fiskální politice státu. Vlivem konfliktu na Ukrajině však došlo k jejich narušení a prakticky každá ekonomika začala procházet svou recesí. A jinak tomu není ani v České republice.  

Jelikož to po stránce ekonomické nevypadá zrovna stabilně a zatím se ještě podle analytiků nesvítá na lepší časy, lze očekávat, že kurzy měn se velkého zvýšení nedočkají v následujících měsících. Samozřejmě mohou přijít překvapivé události, ostatně i válečný konflikt na Ukrajině byl překvapivou událostí, které mohou zamíchat kartami a třeba celosvětové ekonomiky dostat velmi rychle do sedla z aktuální recese. 

Poklesla hodnota ruského rublu 

Jelikož ruský rubl není zrovna nejvýše, co se hodnoty týče, má to vliv na další vlnu věcí. Rusko je stát, na kterém je řada zemí závislá po mnoha stránkách, a tak pokles rublu i celosvětové obchody byly v posledních měsících dosti narušeny a neočekává se, že budou v nejbližší době znovu stabilizovány. 

Rusko podlomilo kolena důvěře, kterou v něj pěstovaly státy celého světa. A tak se mu ani nepodařilo prodat rubl v době, kdy ještě nebyl svou hodnotou tak nízko. Navíc došlo ke zmrazení aktiv, což se také velkou měrou protkalo do hodnoty rublu.  

Výrazné růsty nejsou na programu dne 

Bohužel nelze očekávat, že by v blízké došlo k výraznému zvýšení měn jednotlivých států. Spíše stagnují a vlivem ukrajinského konfliktu se možná ještě propadnou. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.