Ohleduplná móda – slow fashion, ochrana zvířat i přírody!

slow fashion
slow fashion

Jeden by řekl, že je móda o tom, aby se v ní člověk cítil fajn a líbil se ostatním. Tak jednoduchá však móda byla kdysi, dnes se stále více klade důraz na ohleduplnost vůči zvířatům i přírodě. Ohleduplný v módě může být každý. Stačí, když svým nákupem a nošením podpoří značky, které už ohleduplné jsou. Stačí, když upřednostní oblečení z konopí a jiných revolučních materiálů, odmítne nosit pravý norkový kožich nebo se více vcítí do slow fashion.

Slow fashion není jen pojem, je to životní styl

„Slow fashion“ může být pro některé z vás zcela novým pojmem. Ale poprvé se objevil už někdy v roce 2007 v Londýně. Je to hnutí, chcete-li životní styl, který odmítá masovou výrobu oblečení, podporuje obnovu starého oblečení, jeho nákup v secondhandech, fair trade výrobky i menší podnikatele s tradicí. Cílem je podpořit recyklaci a zamezit stále vzrůstající výrobu nového oblečení, která se řídí chvilkovými trendy. Pokud jste si tedy alespoň jednou za život přešili starou halenku po babičce, sem tam skočíte do secondhandu a rozhodně nepodléháte každému trendu, můžete si gratulovat. Ke „slow fashion“ máte hodně blízko! Není to však jen o recyklaci, což můžete vidět na novém oblečení, které vzniká se záměrem ušetřit přírodu. A tak prakticky i z na první pohled nevyužitelného odpadu může vzniknout elegantní kousek oblečení. Důkazem toho je revoluční materiál Pinatex, který je vyroben z odpadu při zpracovávání ananasu. Revoluční a dnes už však velmi oblíbené je i oblečení z konopí.

Kvůli naší módě už žádné zvíře nezemře!

Kvůli naší módě už žádné zvíře nezemře – tak tohle hlásá jedna známá značka za druhou. Zatímco dříve bylo ternem ukázat se v pravém norkovém kožichu, dnes abyste se za to spíše styděli. Aktuální móda hrdě prohlašuje, že není in kvůli kožichu či kůži zabít nevinné zvíře, in je hledat alternativu! A pokud byste se pod tohle nejraději podepsali, nemusíte. Lépe uděláte, když u některé této značky nakoupíte.

A co vy? Jak ohleduplný je váš šatník? Máte v něm něco recyklovaného?

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 370 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.