Ředkvičky vám pomohou zbavit se bakterií a posílí vaši imunitu. Lze je pěstovat doma?

Ředkvičky vám pomohou zbavit se bakterií a posílí vaši imunitu. Lze je pěstovat doma?
Ředkvičky vám pomohou zbavit se bakterií a posílí vaši imunitu. Lze je pěstovat doma?

Také cítíte, že se během jarních a letních měsíců mnohem raději zásobujete čerstvou zeleninou a ovocem, než tepelně upravenými potravinami? Ředkvičky vašemu tělu pomohou správně nastavit obranyschopnost.  

Dlouhá cesta z Japonska 

Až si příště na stůl budete dávat oblíbené ředkvičky, oceňte jejich dalekou cestu na náš evropský stůl. Raphanus sativus, tedy ředkvička setá, se k nám totiž dostala jako zástupce japonské kořenové zeleniny před několika desítkami let. Lidé měli jedinečnou možnost poznat přínos této skromně vypadající zeleniny.  

Zahubí plísně i bakterie 

Obyčejná ředkvička má mnoho skvělých vlastností. Její silné sirné silice se postarají o finální bitvu s plísněmi a bakteriemi v našem zažívacím traktu. Pozvěte si tedy do svého těla silné rytíře, kteří udělají pořádek ve vašich střevech. Ostatně, přesně zde se tvoří naše imunita.  

Poděkuje vám srdce, cévy i nervová soustava 

Důvodů pro zařazení ředkviček na váš stůl je mnoho. Obsahují vysoký podíl vitamínu C i B a jsou označovány jako významný antioxidant. Díky kyselině listové se starají o dobrou funkci krvetvorby i nervové soustavy. Zdánlivě obyčejné ředkvičky vám pomohou zachovat správné a funkční emoční zdraví. Draslík bude hýčkat vaše srdce, vápník zase posílí kosti. Látky v ředkvičkách posilují naše cévy.  

Žádné kameny a čisté dýchání 

Už by to snad na tak malou plodinu mohlo stačit, ale ředkvičky se rozhodly, že toho zvládnou mnohem více. Oblíbená bíločervená zelenina posílí peristaltiku vašich střev a při pravidelné konzumaci bude bojovat proti vzniku žlučových i ledvinových kamínků. Trápí vás nachlazení? Cpěte se ředkvičkami. Uvolní hleny a vaše dýchací cesty budou opět čisté.  

Nemáte skleník, ale rádi byste si pořídili tento životabudič i k vám domů? Pořiďte si truhlík a vyložte jej rašelinovým substrátem. Semínka se zde budou mít jako v bavlnce. Vysévat tak můžete klidně každé dva týdny. Vaše parapety tak bude zdobit zdroj vlastního zdraví. V truhlíku je dobré použít také substrát s aktivním humusem.  

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.