Tři zlatá pravidla zdravého stravování

Pravidla zdravého stravování
Pravidla zdravého stravování

Začátek nového roku s sebou přináší spoustu předsevzetí. Mezi ta nejčastější patří i to, že se začneme zdravě stravovat. Jak správně na to a jak se netrápit dietami, které stejně nevydržíme ani do konce ledna?

Za prvé: Jezte pestře!

Zkuste si za některý týden sepsat, co vlastně jíte. Jak vypadá váš jídelníček? Je váš výběr potravin omezený a fádní? Obsahuje jídla, která byste si do svého nového zdravého jídelníčku rozhodně nedali? Podívat se zpětně na vaši týdenní stravu vás přiměje si uvědomit, co do svého těla vlastně dostáváte. Začněte se soustředit na to, co jíte, a nesnažte se jen zahnat hlad!

Za druhé: Jezte pravidelně, pomalu a střídmě!

Určitý řád a pořádek je pro vaše tělo důležitý. Pravidelnost stravování přináší vašemu tělu pocit harmonie. Také rychlost a množství hrají velkou roli. Jezte pomalu, jídlo si vychutnávejte a vyhněte se spěchu – vyvolává to stres, který není dobrý ani pro vaši mysl, ani pro váš žaludek.

Vyhýbejte se zbytečně velkým porcím. Nechcete se přece přejíst a pak se válet jako kulička! Pocit nafouknutí je nepříjemný a můžete se mu vyhnout střídmou stravou, která vás zasytí tak akorát.

Za třetí: Hlavně nikdy nezapomeňte na snídani!

Ráno je vždy zapotřebí vaše tělo nastartovat a připravit je na ten přísun potravy, který se do něj během dne chystáte „nasypat“. Teplý čaj a obilná kaše jsou skvělým způsobem, jak začít svůj den. I když vám může trvat si na snídání zvykat, po čase na sobě budete pozorovat, že máte během dopoledne mnohem více energie a že jste vašemu tělu pomohli lépe fungovat.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 370 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.