Víte, proč se hroznový olej stane v domácnosti nenahraditelný?

hroznový olej
hroznový olej

Pokud v domácnosti, respektive v kuchyni využíváte pouze jeden druh oleje, je to škoda. O slovo se jich totiž hlásí celá řada, kromě jiných také olej z hroznových jader lisovaný za studena. Ten se v domácnosti stane nenahraditelný. Využijete jej v kuchyni i v kosmetice. A věřte, že poté, co se ostatní členové rodiny dozví o jeho příznivých účincích, bude z  lahvičky pořádně ubývat.

Hroznový olej pro vnitřní i zevní použití

Jedna lahvička hroznového oleje a kolik je z ní radosti! Hroznový olej je lisovaný za studena a vyrábí se z hroznových jader. Má nejen vysoké antioxidační účinky, nýbrž i celou řadu prospěšných vitamínů a minerálů. Jeho nejsilnějším antioxidantem je ten s názvem Procyanidin, který je v porovnání s dalšími antioxidanty nesrovnatelně silnější. Díky němu i dalším antioxidantům je hroznový olej vhodný pro vnitřní použití, kdy je prevencí nádorového bujení, kožního onemocnění a vysokého tlaku. Jeho pravidelné užívání může mít vliv na zmenšení rizika výskytu Alzheimerovy choroby, zlepšuje zrak a působí jako balzám na pochroumané nervy. Použijete-li hroznový olej zevně, můžete se těšit z vláčné pleti a vitalitou hýřících vlasů. Protože má velmi lehkou texturu a rychle se vstřebává, je vhodný k dennímu použití, ať už pro masérské nebo jiné kosmetické použití. Mezi své pravidelné kosmetické rituály by jej měli zařadit majitelé mastné pleti. Je prokázáno, že jeho pravidelným používáním se pleť normalizuje a už se tolik nemastí.

Pokud vám v lahvičce něco zbude, využijte hroznový olej i v kuchyni

Pro vysoce regenerativní, zvláčňující a hojící účinky hroznového oleje bude kumšt urvat si ho něco málo k sobě do kuchyně. Pokud však patříte mezi gurmány, doporučujeme pro to udělat maximum. Jeho jemná oříšková chuť si získá nejen vás – kuchaře, ale hlavně všechny strávníky. Má vysoký bod varu, a proto je vhodný i pro smažení. Lépe ho však využijete při přípravě salátů a dresinků. Vylepšit jím můžete i nutriční profil jogurtů a ovocných šťáv. Zkrátka a dobře jakmile si jednou hroznový olej pustíte do domácnosti, už se s ním nebudete chtít loučit.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.