Zazimujte bazén i jezírko snadno a rychle

Zazimujte bazén i jezírko
Zazimujte bazén i jezírko

Letním dnům už dávno odzvonilo, což znamená, že je načase se připravit na zimu, která se do České republiky zatím dostavila jenom v podobě stále klesajících teplot. Sníh se zatím vyskytuje jenom na málo místech v Česku, tudíž ještě máte trochu času, abyste rychle zazimovali například váš bazén nebo jezírko. Jak bazén, tak i jezírko bylo během léta poměrně zapřaženo, tudíž je nutné je připravit i k zimnímu spánku ještě dřív, než napadne několik centimetrů sněhu. Pokud jste se k zazimování zatím nedostali, rychle si pospěšte!

Možná jste se k samotnému zazimování ještě nedostali, protože jste zkrátka nevěděli, jak se to vlastně dělá. Proto vám přinášíme ve zkratce, na co byste neměli zapomínat a na co byste měli klást skutečně velký důraz.

Jak zazimovat bazén?

Pokud se ptáte, proč je nutné zazimovat bazén, tak je to z jednoho prostého důvodu, a sice aby vám bazén nepopraskal, až zamrzne. Je třeba ošetřit vodu, a to speciálním, pomalu rozpustným roztokem, který by měl být určen ke konzervaci vody. Takový roztok by měl navíc zabraňovat vzniku řad. Pokud během zimy dojde k tomu, že by led na delší dobu roztál, ihned roztok aplikujte znovu, protože tak docílíte krásně čisté vody i během zimy, kdy se v bazénu nekoupete.

Možná se udivujete, že bazén nevypouštíme. Záleží vždy na materiálu bazénu – pokud máte fóliový bazén, stačí, když ho vypustíte na třetinu. Jestli však máte plastový nebo bazén, který má keramické obložení, raději ho vypusťte celý.

Jak zazimovat jezírko?

Co se týče údržby a zazimování jezírka, je to naprosto stejné, jako když zazimujete okrasné nádrže. Jezírko se zazimuje tak, že se vypustí všechna voda, pročistí se filtrace, poté vodu můžeme opět napustit. Pokud je čerpadlo v takové výšce, že může zamrznout společně s vodou, raději ho přes zimu vyjměte. Jestliže je však poměrně hluboko pod vodní hladinou, můžete ho v jezírku ponechat.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 360 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.